NEZAKET KURALLARI ve SAYGI EĞİTİMİ 

Toplumsal hayatta en belirleyici unsur kişinin önce kendine, sonra diğerlerine duyduğu saygıdır. 

Herkesin başkaları tarafından çiğnenmesini istemediği sınırları vardır. Eğer bu sınır aşılırsa birlikte hayat çekilmez hale gelir, işte tam da bu noktada görgü kuralları devreye girer. Gerek özel hayatta, gerek iş hayatında ilişkilerin sağlıklı yürümesi açısından bazı temel soruların cevaplarını bilmek ve görgü kurallarını hayata geçirmek gerekir.  

Bu anlayıştan yola çıkarak başlattığımız ‘’nezaket kuralları ve saygı eğitimi’’, Vizyon Kolejinde ilkokuldan başlayarak bütün kademelerde sürece yayılmış etkinlikler ve eğitimlerle uygulanıyor.  

Sosyal hayatta olumlu yer edinme becerisi tesadüfi değildir; bu beceri çocukluktan itibaren temel bir sosyal ihtiyacımız olarak görebileceğimiz nezaket ve görgü kurallarını iyi şekilde öğrenmenin sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

Nezaket  kuralları ve saygı eğitimi bireylerin iş yaşamında da yükselmenin koşullarından biri. Günümüzde yöneticilerin büyük bölümü iş ve sosyal hayatta başarı için sofra adabını, kibar konuşma yapmayı, insanları hata yapmadan birbirine tanıştırmayı, nezaketin basit kurallarına hâkim olmanın çok önemli olduğunu belirtiyor.

Veli Alanı