Vizyon sahibi olmak, gelecekle ilgili net bir resim görmek ve o resme gitmenin zihin haritasını oluşturmak demektir. 

Biz öğrencilerimize kazandırmamız gereken gereken en güçlü vasıflardan birinin ‘’Vizyon Sahibi ‘’ bir insan olmak olduğuna inanıyoruz. Atalarımız ‘’üzüm üzüme baka baka kararır’’  demişler. Vizyon Koleji tüm unsurlarıyla öğrencilerine bu yolda ilham kaynağı olacak uygulama ve örneklerle doludur. 

"Vizyon düşlerle gerçekleri dengeleyebilmek ve kurgulayabilmektir".  

Vizyonun yapı taşı ‘’düşlemektir’’. Düşlemek, hayal dünyamızın kumsalında dolaşırken gerçek denizinin sesini duymaktır. Düşlemek, gelecekte varmak istediğimiz noktanın zihinsel haritasını çizmektir. 

Vizyon sahibi insan, aynı zamanda bir eylem insanıdır; büyük resmi görür, nereye varmak istediğini bilir ; varmak istediği noktaya doğru hareket halindedir.  

Vizyon sahibi insan, kendinin ve donanımlarının farkındadır; güçlü ve zayıf yönlerini bilir. Bu bilinç, kendisini sürekli yenilemesi ve geliştirmesini gerektirir. Vizyon sahibi insan, eylemlerini hangi ilkeler ve değerler çerçevesinde gerçekleştireceğinin bilincindedir.  

Vizyon sahibi insan ‘’yenilikçidir’’. 

Mevcut düşünme kalıpları ve paradigmalar onu durdurmaz, engellemez. İnsanoğlu vizyon sahibi insanlar sayesinde taş devrinden dijital çağa ulaşmıştır.

Veli Alanı